роль іграшки у житті дитини
роль іграшки у житті дитини

Іграшки та їх значення в житті дітей

Незамінним супутником дітей від народження стають іграшки. Плюшеві зайці та ведмеді, конструктори та пірамідки, каталки та сортери – кожна іграшка наповнює життя дитини новими враженнями, приносить радість та розбурхує уяву. Про вплив іграшок на дітей, а також їх допомогу батькам у розвитку та вихованні малюків ми і поговоримо.

 

Значення та роль іграшки в житті дитини

Іграшки не тільки приносять дітям радість, хоча створюються вони для гри та розваг, але можуть використовуватися і як посібник для навчання, що дозволяє у формі гри виховувати, навчати та розвивати дитину.

 

Формування психіки

Під час гри у дитини розвивається одразу кілька механізмів психіки:

  • Пам’ять
  • Увага
  • Відчуття та сприйняття
  • Уява
  • Мислення
  • Мова
  • Емоції та почуття

 

Першими на шляху розвитку малюка з’являються іграшки-комфортери та брязкальця.

брязкальця для дітей

Про користь комфортерів ми вже розповідали раніше, у статті про в’язаних восьминогів, які допомагають вижити навіть недоношеним поспішайкам.

 

Але вони корисні дітям і старшим, тому що малюк вивчає запропонований предмет і візуально, і тактильно (масаж пальчиків, розвиток дрібної моторики, а згодом і формування мовлення малюка).

 

Брязкальце у свою чергу видає звуки, миготивши перед очима, і безумовно привертає увагу малюка. Малюк починає розглядати перші у своєму житті цікаві речі, вчиться концентрації уваги, починає відчувати бажання взяти їх у руки, торкнутися, потрясти. Дитина вчиться рухати руками, реагує на звуки, починає впізнавати предмети та посміхається коли їх бачить.

 

За допомогою конструкторів, пірамідок та сортерів малюк вчиться розрізняти розміри, форми та кольори. Вони чудово тренують дрібну моторику, уяву та мислення.

 

Так само дуже корисні для розвитку дитячої психіки іграшки, що зображують «дорослі» предмети: лікарські предмети, лялькові меблі, посуд тощо. Дитина вивчає назви речей, граючи вчиться їх використати.

 

М’яка іграшка чи лялька

у якості друга допоможе дитині розвивати емоційність. У дитячому розумінні вона стає ніби живою: її треба нагодувати, вилікувати, вкласти спати та таке інше.

м'які іграшки для малюка

 

Таким чином, в ігровому процесі дошкільник починає виявляти перші ознаки емпатії: любов, турботу, дитина починає переживати події свого та дорослого життя, розвивається як у емоційному плані, так і у питаннях моральності.

 

Немалий внесок у розвиток уяви та мислення малюка привносять функціональні іграшки, такі як вимикачі, банки, замки тощо.

 

Подібних речей є безліч, нерідко для зручності їх закріплюють на одній дошці — бізіборді, яка може зайняти однорічну дитину на досить тривалий час. Малюк виявляє зацікавленість, починає розмірковувати, пізнаючи незвідане.

 

Важливо розуміти роль, яку відіграють іграшки у розвитку психіки дитини, тоді ви зможете максимально спростити процес соціалізації вашого малюка. Купуючи чергову іграшку, постарайтеся оцінити ту користь, яку вона принесе дитині.

 

Оскільки в усьому розмаїтті сучасних іграшок легко заплутатися, і придбати річ, яка швидше згубна для дитячої психіки і може морально дезорієнтувати малюка. Наприклад ляльки зі спотвореними обличчями, моторошні кіборги, потворні монстри з деталізацією не найпривабливіших елементів тощо.

 

В’язані іграшки

Окремо хотілося б зупинитися на темі В’язаних іграшок, які все більше завойовують популярність останнім часом.

 

Про історію їх виникнення та розвитку ви можете прочитати у статті про Амігурумі, але зараз ми хочемо поговорити про їхню користь.

 

Користь в’язаних іграшок для дітей:

Сприйняття кольору. Як правило, іграшки в’яжуть із пряжі натуральних, спокійних кольорів. Безперечно, бувають винятки, але все залежить від бажання замовника. Красиві іграшки формують почуття прекрасного, сприйняття дитини і правильну картину світу.

тактильні іграшки

 

Емоції. Перші емоції, що викликаються іграшкою у дитини, визначають чи буде вона надалі з нею грати. Унікальна, зв’язана на замовлення іграшка може стати дитині справжнім другом для ігор, обійм перед сном та розповідей своїх секретиків.
Втілити можна будь-якого персонажа чи улюбленого героя малюка!

 

Тактильні відчуття. Магазинний асортимент іграшок безумовно великий, проте робляться вони часто з однакових матеріалів, що відрізняються лише кольором. В’язана з пряжі іграшка може бути абсолютно різною на дотик, що залежить від виду пряжі, так і від щільності і стилю в’язання майстра.

 

Ще великий педагог В.А.Сухомлинский говорив про те, що розум дитини перебуває в кінчиках пальців. І це правда! Масаж пальчиків стимулює діяльність мозку, як і вправи для дрібної моторики, сприяють розвитку мовлення малюка.

 

Приєднуйтесь до нашої сторінки на Facebook, де ви також можете ознайомитися з роботами майстра, та зробити індивідуальне замовлення! А ми тим часом продовжимо 😉

 

Крім розвитку психіки, необхідно приділити увагу і фізичному розвитку дитини. У цій сфері іграшки можуть стати відмінними помічниками!

 

Фізична активність дитини

Всі батьки, а особливо татусі прагнуть виростити своїх дітей спритними, сильними та міцними. Кеглі, скакалки, маленькі гантельки та обруч – безумовно, можуть стати вашими помічниками!

іграшки фізичного розвитку

Проте, фізична підготовка у дітей починається значно раніше, ще коли вони намагаються перевернутися на живіт, вчаться тримати голову, прагнуть якнайшвидше сісти, повзти, або роблять перші кроки.

 

Спочатку малюк робить хаотичні рухи, його координація ще мало сформована, почуття рівноваги вимагає тренувань.

 

Допомогти у фізичному розвитку малюка вам можуть:

 

М’ячики. Невеликі м’ячики з бавовни або шерсті, що чимось брязкають всередині — допоможуть дитині навчитися захоплювати і тримати предмет ручкою, а після 5 місяців спонукатимуть його почати повзати.
 
Стрибки. Досить непогано піднімають настрій та зміцнюють ніжки малюка.
 
Коник качалка. Розвиває відчуття рівноваги у малюка, яке знадобиться йому під час ходьби.
 
Турнік. Можна навчати дитину підтягуватися на ручках, або підвішувати різні предмети, щоб дитині було цікаво до них тягнутись.
 
Каталки. Використовуючи таку іграшку, дитина відволікається від самого процесу ходьби, зосередившись на іграшці, що дає можливість досягти автоматизму в процесі, рухатися більш скоординовано.

 
Заняття з малюком по кілька хвилин на день, допоможуть йому швидко освоїти найпростіші рухи, і ви навіть не помітите, як малюк стрибатиме, бігатиме і робитиме зарядку вже цілком самостійно. Для гармонійного розвитку бажано чергувати учбові ігри з активними. Найбільш продуктивно проводити заняття для маленьких дітей саме у ігровій формі.

 

Допомога іграшок у навчанні

Одне з найважливіших місць у розвитку дитини займають іграшки, що розвивають. Такі іграшки допомагають малюкам навчитися рахувати, вивчити літери, розібратися з порами року, навчитися грати перші мелодії, навчитися визначати час.

 

Для цих цілей вам знадобляться:

Календар. Сучасні ігрові посібники допоможуть малюкові у легкій та захоплюючій формі вивчити тему пір року.

навчальні іграшки
Іграшковий годинник. Повертаючи стрілки, розставляючи циферблат, дитина починає краще розуміти, що собою представляють години і хвилини, починає їх правильно визначати.

 

Матеріали для лічби. Це можуть бути яскраві фігурки, палички, або навіть цілі композиції з сюжетом: наприклад мотузка для білизни з прищіпками і ляльковим одягом.

 

Музичні інструменти для малюків. Діти можуть вивчати ноти, використовуючи ксилофон з паличками або металофон.

 

Складаючи ігрові сюжети та використовуючи наочні матеріали досить легко навчати дитину важливим речам, поступово готуючи її до школи. Іграшки – чудовий інструмент для навчання дітей, про це не варто забувати.

 

Значення іграшок у вихованні

Як ми вже писали вище, ведмежа, лялька, або зайченя можуть стати для батьків справжніми помічниками у вихованні та регулюванні поведінки дитини. Але для цього доведеться трохи постаратися, необхідно сформувати ставлення дитини до таких іграшок, як живих друзів. Дитина встановлює із такою іграшкою позитивні емоційні відносини, значний внесок яких у вихованні дитини не можна ігнорувати.

лялька подружка

 

Одне питання, коли тато з мамою не схвалюють поведінку малюка і просять його заспокоїтися, і зовсім інша ситуація, коли до процесу підключається улюблена іграшка, яка не схвалює, що дитина не слухає батьків.

 

Той факт, що лялька може піти до слухняної дитини, а потім забрати і улюбленого зайця — може стати досить серйозним, вагомим у розумінні малюка аргументом.

 

Даним способом у виховних цілях через іграшку застосовується оцінка та регулювання поведінки малюка, що допомагає сформувати:

  • Уявлення дитини про добро і зло
  • Співпереживання, дружелюбність, емпатію
  • Навичка долати примхи та страхи
  • Акуратність, ощадливість та організованість

 

У загальному сенсі такі іграшкові «друзі» надають велику допомогу у формуванні дитині, виховати її порядною людиною. Основна місія батьків – це підбір іграшок, що підходять рівню розвитку та віку їхньої дитини.

 

Підбір іграшок відповідно до віку

Для розвитку новонародженого малюка в першу чергу використовуються підвіски, брязкальця, картинки на борти ліжечка. Проте, купуючи іграшки, варто враховувати той факт, як швидко ростуть та дорослішають діти.

 

Вже до 3-х місяців малюк не просто лежить у колисці, а починає вчитися перевертатися на животик, вистачає ручками все, до чого може дотягнутися, і намагається спробувати предмети на смак. Вибираючи іграшки необхідно брати до уваги особливості віку.

розвиток малюка

Для малюків у три місяці можуть підійти:

  • Музичний мобіль (карусель)
  • Розтяжки та дуги з підвісними іграшками
  • Розвиваючий килимок
  • Звукові браслети, тощо.

Ближче до року, коли малюк вже впевнено повзає, сидить, а може вже й ходить – настав час для складніших іграшок для розвитку:

  • Конструктори-каталки
  • Різноманітні сортери
  • Пазли з великими деталями
  • Пальчикові фарби
  • Перші музичні інструменти

Тим не менш, основну увагу в цей період варто звернути на розвиток опорно-рухової системи, варто запропонувати дитині:

  • Конячки-гойдалки
  • Каталки
  • Стрибки

До 2-3 років дитина починає розбиратися в призначенні навколишніх об’єктів, йому можуть сподобається:

  • набори лялькових меблів
  • іграшкового посуду
  • конструктори
  • сумочка з інструменти лікаря.

бізіборд

 

У цьому віці малюка можуть зацікавити перші настільні ігри для розвитку.
Також у 3 роки малюкові варто давати і універсальні іграшки:

  • коробочки
  • клапті
  • баночки

Такі «іграшки» дають дитині проявити фантазію, а також вчитися розмовляти, оскільки представляючи банку скринькою скарбів, а звичайну паличку – чарівним жезлом, дитина називає нове призначення предметів.

 

У 5 років дитина – це вже сформована особистість, зі своїми уподобаннями та кругозором. Йому доступна безліч іграшок, з якими він може розіграти різноманітні сюжети.

 

У цьому віці найчастіше хлопчики віддають уже перевагу машинкам з роботами та різними супергероями, дівчатка ж грають з ляльками та ляльковим приладдям. Хоча настільні ігри, що розвивають, такі як доміно, пазли або лото можуть зацікавити всіх діток, незалежно від статі.

 

Що можна порадити?

як вибрати іграшки

 

Найчастіше батьки запитують, як же підібрати іграшку для свого малюка, щоб йому було цікаво, подобалося, і в той же час була корисною для розвитку?

 

У цьому питанні нам можуть допомогти рекомендації дитячих психологів, давайте розглянемо деякі з них:

  • Віддайте перевагу іграшкам, які відповідають рівню розвитку та віку дитини
  • Чим молодша дитина – тим більше мають бути елементи конструктора
  • Іноді прибирайте частину іграшок із зони видимості дитини, потім іграшка буде сприйнята як нова, з інтересом
  • Запропонуйте дитині ігри різного напряму. У кожної дитини можуть бути як скакалки, м’ячі та стрибалки, так і ігри, які вимагають уважності та зосередженості, такі як мозаїки, конструктори або пазли.
  • Візьміть участь у грі дитини, або хоча б підкажіть, як організувати процес: побудуйте разом гараж, або станьте клієнтом її перукарні, варіантів може бути безліч!
  • Іграшок не має бути величезна кількість, адже малюкові буде складно вибрати, на чому зупинитися, у результаті він припиняє звертати на них увагу.
  • Зверніть увагу, яким іграм віддає перевагу ваша дитина. Адже вже з раннього дитинства може виявитися справжній талант майбутнього скульптора, художника чи стиліста.

любов рідних та близьких

 

У процесі гри діти отримують навички та розвивають необхідні для подальшого дорослого життя вміння.

 

Не варто недооцінити значення іграшки в житті малюка, проте ще важливіше для дитини турбота, увага та любов рідних та близьких людей.

 

Тільки спрямовуючи та навчаючи свою дитину, перебуваючи з нею поруч на етапах дорослішання, вам вдасться виховати багатогранну освічену людину.

Плюшева зайка

Плюшева зайка Софі

Плюшева зайка Софі — перша робота після народження нашої донечки. Вухаста модниця для маленької принцеси, а м’якенький плюш робить іграшку…

Плюшева лиса

Плюшева лиса Аліса

Що сказати, ну дуже вже люблю я лисиць (ще з дитинства їх постійно малювала, але чомусь лише в сукнях та…